Uus uuring kinnitab: Cefaly neurostimulatsioon on efektiivne ka ägeda peavalu korral
Peavalu ravimist elektromagnetlainete abil – neurostimulatsiooni – on kasutatud juba aastaid. Uus uuring, mis avaldati teadusajakirjas Cephalalgia, kinnitab, et Cefaly aitab leevendada ka ägedat migreenihoogu.
Neuromodulatsioon e neurostimulatsioon Cefaly aparaadiga on aju mõjutamine elektromagnetlainete abil, erialakirjanduses kasutatakse ka terminit „kolmiknärvi väline stimulatsioon“. Et selle ravi esimesed tulemused on olnud lootustandvad, on üha rohkem teaduskeskusi asunud selle mõju lähemalt uurima.
Selline alternatiiv on eriti oluline inimeste jaoks, kellel on sageli äge peavalu (migreen), kuid kes ei talu tavapäraseid peavaluravimeid.
Kui seni on uuritud Cefaly mõju eeskätt migreeni profülaktikas, siis Rahvusvahelise Peavalu Seltsi eelretsenseeritud teadusajakirjas Cephalalgia kirjeldatud kliiniline uuring keskendus just ägeda migreenihoo leevendamisele neurostimulatsiooni abil. Tegemist oli topeltpimeda, randomiseeritud (kontrollgrupiga) ja võlts-stimulatsiooniga (sarnaselt platseebole) uuringuga.
Uuringusse kaasati 106 migreeniga patsienti kolmest Ameerika Ühendriikide peavalukeskusest, vanuses 18–65 aastat. Inimesed lülitati uuringusse hetkel, kui nende peavalu hoog oli kestnud juba kolm tundi, ja ka uuringule eelnenud viimase tunni vältel püsis stabiilsena, ei näidanud vaibumise märke. Valuvaigisteid ei olnud lubatud kasutada, selle asemele kasutati ühe tunni jooksul neurostimulatsiooni Cefaly aparaadiga. Kontrollgrupil kasutati võlts-stimulatsiooni (jäeti mulje, et kasutatakse neurostimulatsiooni, tegelikult seda ei kasutatud).
Ravi efektiivsust hinnati 10-palli süsteemis (1 pall – valu puudub, 10 palli – tugevaim valu) enne ravi ja pärast ravi üks tund, kaks tundi ja 24 tundi hiljem. Paralleelselt oli keelatud migreeniravimite kasutamine 1 tunni jooksul, mil osaleja sai ravi, ja sellele järgneva 1 tunni jooksul. Erilist tähelepanu pöörati sellele, et ei uuringus osaleja ega ka raviv arst ei saaks aru, kas tegemist on tõelise neurostimulatsiooni aparaadiga või võlts-aparaadiga. Mõlemad aparaadid nägid välja identsed ning ka osaleja tuntav “surin” oli mõlema aparaadi puhul väga sarnane.
Cefaly neuromodulatsiooni tulemused erinesid oluliselt kontrollgrupi tulemustest
Uuringu lõpetas protokolli järgi 47 neurostimulatsiooni and 52 võlts-stimulatsiooni saanud osalejat. Peavalu vähenes 59% neurostimulatsiooni ravi ja 30% võlts-stimulatsiooni grupis. Ravi efekt jäi võrreldes kontrollgrupiga püsima nii 2 kui 24 tundi hiljem ning erinevus oli statistiliselt oluline.
Täiesti valuvabaks sai 29% neurostimulatsiooni grupi patsientidest, võrreldes 6% kontrollgrupis olnutega. Kõrvaltoimeid ei esinenud, kuid kaks patsienti ravigrupis ja üks kontrollgrupis ei talunud neurostimulatsiooniga kaasas käivat “surinat”.
Antud uuring kinnitab, et neurostimulatsioon teaduslikult välja töötatud režiimil on migreeni ravis efektiivne ja ohutu.
Migreeni raviks Cefaly aparaadiga registreerige Astra Kliiniku neuroloogi vastuvõtule telefonil: +372 5332 3052. Visiidi saab broneerida ka e-kirja teel: tere@astrakliinik.ee või meie veebilehelt.
Allikas: Chou DE, Shnayderman Yugrakh M, Winegarner D, Rowe V, Kuruvilla D, Schoenen J Acute migraine therapy with external trigeminal neurostimulation (ACME): A randomized controlled trial. Cephalalgia. 2019 Jan;39(1):3-14.