Mehe peavalusid põhjustas tema ajus aastaid elanud uss
Avaldatud The Guardiani veebilehel 2014. aasta novembris, kirjutas Richard Gray.
Kui Suurbritannias ajasid peavalud ja veidrate lõhnade tundmine mehe arstile, avastati, et neli aastat oli ta ajus elanud haruldane parasiitne uss.
Mehe ajust leiti ühesentimeetrine Spirometra erinaceieuropaei – paeluss, mis tavaliselt leidub Hiinas kahepaiksetes ja koorikloomades. Alates 1953. aastast on inimestel selle parasiidi nakkuseid raporteeritud ainult 300 korda, millest vaid kaks olid Euroopas. Patsient oli parasiidi ilmselt saanud Hiinast, kust ta oli pärit ja kuhu reisis sageli.
2008. aastal märkas patsient esimest korda, et midagi oli valesti. Tal tekkisid peavalud, krambitamishood, meenusid vanad sündmused ja ta tundis veidraid lõhnasid.
Arsti juures näitas MRT-uuring (magnetresonantstomograafia), et patsiendi temporaalsagaral olid ebatavalised rõngad. Süüfilise, HIV ja tuberkuloosi esinemise testid olid kõik negatiivsed. Hilisemad uuringud näitasid, et ajul olevad rõngad liikusid. Pärast kahte biopsiat leidsid kirurgid ussi ajust üles ning eemaldasid selle. Kuigi patsiendile anti infektsioonivastaseid ravimeid, jäid tal siiski ussi pikaajalisest elamisest terviseprobleemid.
Kuna parasiidil pole suud, siis ilmselt see ei toitunud otseselt oma ohvri ajukoest, vaid kasutas aju jaoks mõeldud toitaineid, imendades neid läbi oma naha.
Täpselt ei teata, kuidas mees parasiidiga nakatus, kuid üks nakkusallikas on konnakompress. Tegu on traditsioonilise Hiina ravivõttega, kus valusatele silmadele pannakse leevenduseks toorest konnaliha.
Juhtumist lähemalt lugeda ja vaadata pilte, kuidas uss läbi mehe aju liikus, saab siit.