Levinuimad peavalutüübid ja kuidas neid ravitakse
Dr Katrin Gross-Paju tegi Kuku raadio saates „Terviseks“ ülevaate enimlevinud peavalutüüpidest, samuti nende ravist ja profülaktikast. Teeme saatest Astra Kliiniku blogis lühikokkuvõtte.
Kaks kõige enam levinud peavalutüüpi on pingepeavalu ja migreen, märksa haruldasemad on trigeminaalsed autonoomsed peavalud, millest omakorda on levinuim kobarpeavalu.
Kuidas saada aru, millise peavalutüübiga on tegemist?
1. Pingepeavalud – kuklapiirkonnast algav tuim/suruv valu, mis enamasti ei põhjusta ei iiveldust. Valu on kahepoolne, st et valutunne on kogu peas.
2. Migreen – tavaliselt on tegemist reeglina ühes pea pooles esineva valuga. Migreen võib esineda nii auraga kui aurata. Lisaks tugevale sageli pulseerivale peavalule võivad esineda peavalu eelselt aura sümptomid – näiteks virvendus silmade ees või mööda keha leviv tundlikkuse häire. Tüüpilised on muutunud valgus-, heli- ja lõhnatundlikkus, iiveldustunne ja oksendamine. Migreen mõjutab ka järgnevat päeva, kus on tunne, et „pea ei võta“, raske on erinevatesse teemadesse süüvida.
Auraga migreeni puhul tekivad enne peavaluhoogu aura sümptomid. Levinuimad neist on virvendus silme ees, „lainetus“, või kaob ära osa vaateväljast. Aura kestab u 20 minutit, aga eri tüüpi aura sümptomid võivad üksteisele järgneda, nii et see periood võib kesta üsna pikalt. Ilma aurata migreeni puhul algab migreenihoog peavaluga. Peavalu ajal eelistavad inimesed olla rahulikult ja vaikselt, soovitavalt pimedas ja vaikses toas voodis pikali.
3. Trigeminaalsed autonoomsed peavalud – kõige tavalisem nendest on kobarpeavalu – näiteks silma piirkonnas teravad torked. Vahel öeldakse selle kohta ka „enesetapupeavalu“ – tekib tunne, nagu silm lõhkeks. Ja teatud inimestel kohutava ajalise täpsusega – näiteks kell 3 igal öösel. Kobarpeavaluga eripära on see, et erinevalt migreenihoost, kus inimene „läheb peitu pimedasse ja vaiksesse ruumi, võib kobarpeavalu ajal tekkida pigem n-ö vihahoog või raev ja selline tunne, et lööks või pea vastu seina katki. Kobarpeavalu erineb selle poolest migreenist, et see on meestel sagedasem kui naistel. Siiski on kobarpeavalud suhteliselt harva esinevad.
4. Ravimitest tingitud peavalu – tegemist on olukorraga, kus ravimite liiga suur manustamine hakkab ise peavalu põhjustama. Samas kui inimesel valutab pea päev-kaks kuus, siis ei pea muretsema selle pärast, et apteegi käsimüügist ostetud valuvaigisti kasutamine sõltuvust tekitab. Valu kannatamine on alati ohtlikum kui valuvaigisti võtmine.
Aga kui näiteks inimesel tekivad migreenihood rohkem kui 15 päeval kuus, ja ta migreeni hooravimeid tarvitatakse vaheldumisi seguravimitega (näiteks paratsetamool kodeiiniga), siis risk, et tekibki ravimite liigtarvitamisega seotud peavalu, on päris suur. Nii et peavaludega inimene peab olema päris hästi haritud oma peavalude osas. Ravimite liigtarvitamisega seotud peavalude korral põhjustavad paradoksaalselt uusi peavalusid juba tarvitatud valuvaigistid.
5. Kolmiknärvi valu – põhiliseks kaebuseks on äkki tekkiv valusööst näo piirkonnas, mis kestab reeglina mõne sekundi (kulmude keskkohas, põsel või alalõua piirkonnas). Kolmiknärv on teadupärast viies kraniaalnärv, mis on seotud tundlikkusega näo piirkonnas ja keelel.
Mida pidada silmas peavaluhoogude ravis ja profülaktikas
- Kõige levinuma peavaluliigi, pingepeavalu puhul aitavad reeglina apteegis müüdavad käsimüügiravimid. Kui peavalupäevade arv kuus ei ületa 4-5, siis reeglina sellest piisab, ei olegi midagi muud tarvis teha. Kroonilise peavalu korral (kui peavaluga päevi on kuus rohkem kui 15) on vajalik ka profülaktiline ravi.
- Migreenipeavalu puhul aitavad sageli samuti apteegis müüdavad käsimüügiravimid. Kui nende efektiivsus pole piisav, siis on olemas ka spetsiifilised migreeni hooravimid (triptaanid). Kui peavalupäevade arv kuus ei ületa 4-5 ja peavalud alluvad suhteliselt hästi ravile, siis reeglina sellest piisab. Kui migreeniga päevade arv on 4 või rohkem ja migreenid ei allu väga hästi ravile, tuleks kasutada profülaktilist ravi.
- Kobarpeavalude raviks kasutatakse sarnaselt migreenidega triptaane ja efektiivne on ka hapnikravi.
Rääkides peavalude profülaktikast, siis see tähendab igapäevaselt teatud ravimite võtmist selle nimel, et peavaluga päevade arv kus hakkaks vähenema. Seda siis eeskätt kõrge sagedusega (üle 15 päeva kuus) peavalude (eeskätt migreeni) puhul.
Peavalude profülaktikat saab teha neljal erineval viisil:
- Tablettravi (nii antidepressandid kui ka epilepsia- ja südame-veresoonkonnaravimid). Väga heaks efektiks loetakse seda, kui peavaluga päevade arv väheneb 50%.
- Botuliiniumtoksiini ehk Botoxi blokaadid, mida Tervisekassa kompenseerib juhul, kui teatud tingimused (migreenipäevade arv kuus jm) on täidetud
- Uued monoklonaalsed antikehad. Väga täpne ravi, kus organismi viidud ained blokeerivad veresoonte seinalt nende ainete vabanemist, mis migreenihooge esile kutsuvad. Eestis on kasutusel 3 monoklonaalsetel antikehadel põhinevat ravimit (2 süstitavat, 1 veeni tilgutatav). Nende kasutamist raskendab see, et nende hind on kõrge ja Tervisekassa seda ravi ei kompenseeri.
- Eestis on muutunud kättesaadavaks ka teine ravimite klass, gepandid, täpsemalt rimegepant. Need on uudse kontseptsiooniga tabletid, mis on kasutatavad nii migreeni hooravimina kui profülaktilise ravimina. Praegu seda ravimit Tervisekassa ei kompenseeri.
Peavalude puhul peab arsti poole pöörduma siis, kui peavalud on probleemiks. Ka üks-kaks tugevat, ravile halvasti alluvat migreenihoogu kuus on suureks probleemiks. Mõistlik on pöörduda perearsti poole, kes vajadusel saab suunata inimese ka neuroloogi vastuvõtule.
Astra Kliinikus töötavad pikaajalise kogemusega neuroloogid, kes on saanud pidevat täiendõpet peavalu uusimate ravimeetodite alal ning kes ühtlasi töötavad Tallinna erinevates suurhaiglates. Ühtlasi tehakse kõik vajalikud peaaju uuringud (magnetresonantstomograafia, kompuutertomograafia, elektroentsefalograafia).
Peavaluga võib pöörduda Astra Kliinikusse nii Tervisekassa vastuvõtule (vajalik perearsti saatekiri, registreerimine üleriigilise digiregistratuuri kaudu) kui ka lühikeste järjekordadega tasulisele vastuvõtule.