Turule on jõudmas uued ravimid ägedate migreenihoogude leevendamiseks
Uue migreenihoogude raviks mõeldud suukaudse ravimi ubrogepant edukalt kulgenud kliinilised uuringud tähendavad, et kui ravim kasutusloa saab, lisandub veel üks täiendav ravivõimalus neile migreeniga inimestele, kes seni kasutatud valuvaigisteid ei talu või kellele on need koguni ohtlikud.
Pärast 1672 osalejaga läbi viidud uuringut, kus osalejatele manustati kahes erinevas annuses uut ravimit ning kolmandik osalejaist sai platseebot, selgus, et enam kui 20%l suuremas annuses ravimit manustanud inimestel kadus peavalu kahe tunni möödumisel, mis oli oluliselt kõrgem näitaja kui platseebot saanud osalejatel (12%).
Lisaks on ravimil efekt ka nendele migreeniga seotud sümptomitele, mis on kõige segavamad, näiteks iiveldus ning valguse ja helide ülitundlikkus. Uue ravimi foonil vabanes kõige häirivamatest migreeni sümptomitest 38-39% ravimit manustanud inimestest, võrreldes vaid 29%se tulemusega kontrollgrupis. Sealjuures oli ravim hästi talutav.
Hetkel ootab ubrogepant USA Toidu- ja Ravimiameti (U.S. Food and Drug Administration – FDA) heakskiitu ning tootja Allergan on teatanud, et plaanis on ravimit turustada ka Euroopas ja Aasias.
Maailmas on migreen umbes 12%l inimestest, Eestis hinnanguliselt 160 000 inimesel. Migreeni kõige tavalisem sümptom on peavalu, sageli koos iiveldusega, kuid väga segavateks sümptomiteks võivad olla ka oksendamine ja ülitundlikkus valguse, müra ja lõhna suhtes. Auraga migreenide korral kaasnevad muud neuroloogilised sümptomid – nägemishäired (virvendamine silmade ees, vaatevälja väljalangemine), tundlikkuse häired (tuimustunne ja/või sipelgate jooksmise tunne), harva kõnehäire või käe-jala nõrkus.
Peavaluhoo ravi tuleks alustada kohe, esmaste sümptomite tekkimisel. Esmavaliku ravimid võiksid olla ibuprofeen ja paratsetamool. Kui need ravimid pole piisavalt efektiivsed, kasutatakse triptaane. Uus ravim on täiesti uue toimemehhanismiga: ubrogepant on suunatud valgule, mida nimetatakse kaltsitoniini geeniga seotud peptiidiks (CGRP), mis osaleb valu ülekandmisel. CGRP tase tõuseb migreeni ajal ja valgu blokeerimisega peatab ubrogepant valu ja peatab seetõttu migreeni.
Siiski pole ubrogepant triptaanidest efektiivsem. Kui ubrogepantiga kadus 20% osalejatest peavalu kahe tunniga, siis Eestis saada olevate triptaanidega kaob peavalu vastavalt 14-26% patsientidel, sõltuvalt triptaanist.
Peatselt tutvustame siin blogis ka teist uudset migreenihoo ravimit lasmiditaani, mille on välja töötanud ravimitootja Eli Lilly ning mis sai tänavu sügisel USA Toidu- ja Ravimiameti heakskiidu.