Kodumonitooring muutub sclerosis multiplexiga inimeste jälgimisel üha tähtsamaks
Oleme jõudnud sclerosis multiplexi ravis uude etappi, kus kaasaegsete jälgimistehnoloogiate roll muutub järjest olulisemaks. Juba mõne aasta pärast saame kodumonitooringust rääkida kui tavapärasest võimalusest, ütleb Astra Kliiniku ja LTKH neuroloog Katrin Gross-Paju.
Uute tõhusate ravimite kasutuselevõtt on kasvatanud oluliselt sclerosis multiplexiga inimeste hulka, kelle puhul on arstid suutnud haiguse kiire süvenemise peatada. Selliste inimeste seisund püsib aastaid stabiilsena, nad käivad igapäevaselt tööl ja elavad täisväärtuslikku elu. Nendel inimestel ei ole põhimõtteliselt enam vajadust pidevalt neuroloogi kontrollil käia. Mis tähendaks eriti neile, kes elavad suurtest neuroloogiakeskustest kaugel, olulist raha ja aja kokkuhoidu.
Samas on nende inimeste regulaarne jälgimine ikkagi vajalik, et avastada seisundi halvenemine võimalikult varakult. Seetõttu otsivad arstid ja IT-insenerid kogu maailmas ühiselt võimalusi, et sclerosis multiplexiga inimeste seisundit nende kodudes jälgida.
Tänavusel sclerosis multiplexile keskendunud üle-euroopalisel Ectrimsi kongressil toodi välja, et kaasaegne sclerosis multiplexi kodumonitooring on seni arenenud peamiselt kahel viisil. Esimene tee on äärmiselt põhjalik kodune neuroloogiline läbivaatus – väga sarnane sellele, nagu korraldatakse ravimiuuringutes. Inimesele antakse vajalikud vahendid (helihark jm) ning teda õpetatakse uuringut ise läbi viima.
Teisel juhul valitakse inimese neuroloogilise seisundi jälgimisel välja teatud kriitilised elemendid, näiteks tasakaalu kontroll, jalgade jõu kontroll ja teatud mälutestid.
Viimasel ajal kasutatakse üha enam aga ka kolmandat teed, kus kogutakse andmeid, mida üldjuhul kahe eelmainitud variandi puhul ei tehta. Selleks kasutatakse laialtlevinud äppe (näiteks neid, mis mõõdavad päevas läbitud sammude arvu) ning analüüsitakse, kas ja kuidas saadud andmed on seotud sclerosis multiplexi stabiilsuse või selle muutusega.
Erinevatel variantidel on oma plussid ja miinused. Esimese kahe meetodi puhul on plussiks see, et kindlad harjutused ja testid peegeldavad üsna täpselt haiguse seisundit. Kasutatakse ju samu harjutusi, mida tuleb teha ka arsti juures. Paraku kaasneb lahendustega, mis nõuavad inimeselt lisapingutust, oht, et aja jooksul motivatsioon väheneb ning oma seisundit ei viitsita korrapäraselt kontrollida.
Nii et kolmas tee, kus olemasoleva seadme (nutikell, telefon vm) abil kogutakse automaatselt teatud andmeid, tundub olema kõige jätkusuutlikum. Samas on neid andmeid keeruline neuroloogilise seisundiga korreleerida. Lihtne näide: nii võib inimene esmaspäevast reedeni töötades teha kordades rohkem samme kui nädalavahetusel; see ei tähenda, et inimene oleks nädalavahetusel haigem – ta lihtsalt puhkab ja vaatab telerit.
„Milline neist meetoditest osutub sclerosis multiplexi kodumonitooringus kõige tõhusamaks, näitab aeg. Aga selge on see, et kodumonitooring muutub sclerosis multiplexiga inimeste puhul igapäevaseks nii ehk teisiti. Täpselt samuti, nagu praegu kasutatakse regulaarset kaugjälgimist juba vererõhu ja südame rütmihäirete puhul,“ ütles dr Katrin Gross-Paju.
Astra Kliinik kutsub sclerosis multiplexiga inimesi liituma uudse kodumonitooringu pilootprojektiga, kus testitakse Eesti IT-teadlaste välja töötatud spetsiaalset „targa“ anduri süsteemi. Huvilistel palume helistada tel. (+372) 5833 9310 või kirjutada tere@astrakliinik.ee.