Koroonaviirus ja sclerosis multiplex
Dr Katrin Gross-Paju,
Astra Kliiniku neuroloog, LTKH Sclerosis multiplexi keskuse juhataja
Sclerosis multiplexi diagnoosiga inimesed peaksid olema sama ettevaatlikud kui kõik ülejäänud ning kindlasti järgima kehtestatud meetmeid väga täpselt. Koroonaviirus ei põhjusta neuroloogilisi sümptomeid ega matki seega ägenemise teket.
Enne kui tulete tavapärasele visiidile oma raviarsti juurde, täpsustage, milline on hetkel haigla ja/või kliiniku töökorraldus. Kui kõik on korras ja probleeme ei ole, saate kokkuleppel oma raviarstiga ka praeguse visiidi edasi lükata. Kindlasti ei tohiks minna vastuvõtule siis, kui on vähimalgi määral hingamiselundite viirusnakkuste tunnuseid – nohu, köha ja/või palavikku. Sel juhul tuleb informeerida raviarsti.
Kui on tekkinud ägenemine, siis tuleks eeskätt helistada keskusse või raviarstile ning täpsustada, mille on õige edasine tegutsemisviis.
Kui teil on esmaselt diagnoositud sclerosis multiplex, siis on seoses sellega oluline teada, et enamik sclerosis multiplexi esmavaliku ravimitest lisariske ei põhjusta ning praegune olukord üldjuhul ei ole põhjuseks, et ravi alustamist edasi lükata.
Tähelepanuks kõikidele, kes kasutavad erinevaid sclerosis multiplexi ravimeid
Kõik sclerosis multiplexi diagnoosiga inimesed, kes saavad esmavaliku ravimeid – interferoone, glatirameeratsetaati, teriflunomiidi, dimetüülfumaraati või natalizumabi, peaksid jätkama ravi tavapäraselt. Eelnimetatud ravi ei suurenda viirusinfektsioonide riske.
Sclerosis multiplexi diagnoosiga inimesed, kes saavad fingolimoodi, peaksid samuti raviga jätkama. Võimalik, et selle ravi foonil on risk viirusinfektsiooni haigestumiseks mõõdukalt tõusnud, kuid risk, et ravi katkestamisel aktiveerub kiiresti ja ägedalt sclerosis multiplex, on kindlasti suurem. Siinjuures tahaks veelkord meenutada ettevaatlikuse, sagedaste käte pesemise ja teiste ettevaatusabinõude tähtsust.
Okrelizumab-ravi võib suurendada mõõdukalt viirusinfektsioonidesse haigestumise riski. Seetõttu on edasine raviplaan individuaalne. Võimalik, et teatud inimestel lükatakse järjekordne ravikuur edasi. Okrelizumabravi on võimalik vajadusel edasi lükata, sest ravi on ultra-pikatoimeline ning raviefekt kestab ilmselt kauem kui kuus kuud.
Arvestades kladribiini ja alemtuzumabi toimet immuunsüsteemile, siis praegu uusi või ka jätkuvaid ravikuure üldiselt ei planeerita, aga iga raviotsus on loomulikult individuaalne.
Ning lõpetuseks: kõik sclerosis multiplexiga inimesed peaksid kontrollima, et neil oleks mõistlik (3-4 kuu) ravimi varu kodus olemas.
Käesolevate juhiste koostamisel on kasutatud ka Suurbritannia töögrupi soovitusi (avaldatud 11.03.2020; töögrupp prof Alasdair Coles ja SM Nõukoda, dr Ming Lim, Laste SM grupp; prof Gavin Giovannoni; SM Akadeemia; Phillip Anderson. SM ühing).