Pearinglus tasakaal Astra kliinik neuroloog

Pearingluse levinuim põhjus peitub sisekõrvas

Iga viies kuni kümnes inimene maailmas tunneb pearinglust ja tasakaalu kadumist. Kasutusel on termin „vertiigo“ – kirjeldamaks tunnet, et maailm su ümber keerleb, ehkki tegelikult oled nii sina kui maailm paigal.

 

Pearinglus võib olla väga erinev – alates hetkelisest tasakaalu kadumisest, üldisest tasakaalutusest kuni tundeni, et kogu maailm keerleb. Vanemas eas esineb tasakaalu kadumist ja pearinglust rohkem.

 

Pearingluse põhjusi on palju. Tasakaaluhäireid võib põhjustada palju erinevaid põhjusi. Sageli kahtlustatakse eeskätt peaaju kahjustusega seotud haigusi, kuid tasakaalutust võivad põhjustada vererõhukõikumised, eeskätt kiire vererõhulangus püsti tõusmisel ja väga sageli sisekõrva tasakaaluelundiga seotud haigused.

 

Tasakaaluelundiga seotud haigustest tuntuim on healoomuline asendivertiigo,mis põhjustab mõni sekund kestvat tasakaalutust pea liigutamisel. Kõige sagedasemad on siiski sisekõrva tasakaaluelundi kahjustuse ja vananemisega seotud probleemid. Sageli, kuid mitte alati, kaasnevad sel juhul kuulmislangus ja kõrvavile ehk tinnitus. Tasakaaluhäired on sel juhul suhteliselt püsivad, inimesed kurdavad ebamugavat „hõljumise tunnet“, üldist tasakaalutust ja ebakindlust liikumisel, millega võib, aga ei pruugi kaasneda pearinglust.

 

Seda tüüpi probleemid on tingitud nagu nimetatud, sisekõrvas asuva tasakaalusüsteemi töö häirumisest. Seega levinud uskumus, et eakamatel inimestel põhjustab tasakaaluhäireid ja ebameeldivat tunnet peas aju kärbumine või vereringe „puudulikkus“, ei vasta tõele.

 

Mõlemad Astra Kliiniku neuroloogiddr Katrin Gross-Paju ja dr Ulvi Thomson – diagnoosivad tasakaaluhäireid eeskätt täpsustades sümptome, tehes neuroloogilise läbivaatuse ja vajadusel soovitavad peaaju MRT uuringut. Vajadusel saame kontrollida vererõhu muutusi keha asendi muutmisel.

 

Perearsti saatekirja tarvis ei ole, Astra Kliinikut on võimaliku külastada kiirelt ja privaatselt. Registreerimine telefonil +372 5833 9310 või e-mail teel tere@astrakliinik.ee. Samuti saab registreerida kliiniku veebilehel siit

Visiiditasu on 145 eurot. Selle hinna sees on neuroloogi esmane konsultatsioon ning tasuta kordusvisiit ravi tulemuslikkuse hindamiseks ja ravi korrigeerimiseks.

Pearinglus: artiklite kogu

Miks tekib pearinglus ja millal tuleks murega pöörduda arsti jutule?

Postimees, oktoober 2018

 

Pearinglus – paljude mittespetsiifiliste kaebuste ja paljude põhjustega häire

Ajakiri Perearst, oktoober 2020

 

Pearinglus: „aju kärbumine“ ja aju puudulik verevarustus on enimlevinud müüdid (alles avaldamisel)

Ajakiri Hambaarst, detsember 2020