Astra Kliinik pearinglus vertiigo

Hämar tuba on samuti üks kurja juur, mis pearinglust soodustab

Pearinglus ei ole ainult ebameeldiv sümptom, vaid ka suurendab ka kukkumise ja vigastuste riski. Just kukkumine on üheks põhjuseks, miks eakamad inimesed haiglaravi vajavad.

 

Siiski saab iga inimene, kel pearinglusega probleeme, ise seda probleemi leevendada. Alustada tuleks kõige lihtsamast – valgustusest. Halvasti valgustatud hämar ruum soodustab tasakaalu kadumist. Ka see, kui energiasäästu eesmärgil kasutatakse öösiti taskulampi, mõjub tasakaalule halvasti.

 

Kui inimest tabab lühiajaline äkkpeapööritus asendimuutusel (näiteks istuvast asendist lamavasse asendisse minekul ja ka vastupidi tekib tunne, et kogu maailm pöörleb), võib olla selle põhjuseks healoomuline asendivertiigo.

 

Sellist asendivertiigot põhjustab sisekõrvas peituva tasakaaluelundi häire, kuhu koguneb sade. Seda probleemi aitab leevendada harjutuste kompleks, näiteks Epley manööver,  mille kohta saab infot nii perearstilt kui internetist.

 

Tasakaalu kadumist võib põhjustada ka vererõhu langus, näiteks hommikul voodist püsti tõusmisel. Sellisel juhul saab aidata perearst, kellega vererõhu dünaamikat jälgida. Samuti võib esineda eakatel inimestel presbüvestibulopaatiat, mis on mõlema sisekõrva vananemisega seotud kestev tasakaaluhäire.

 

Pikemalt saab lugeda pearingluse ja tasakaalu teemal dr Katrin Gross-Paju artiklist, mis ilmus Tervisegeeniuse Targa patsiendi blogis.

 

Foto: Jeff Golenski