Mäluhäired ja dementsus, Astra Kliinik, neuroloog

Mäluhäired ja dementsus

Mäluhäiretega seoses tasub meeles pidada kahte tõsiasja: mäluhäired kimbutavad eakate kõrval ka noori ning kaugeltki mitte alati ei ole inimeste mäluprobleemide põhjuseks dementsus.

 

Kui autovõtmed on hommikul tööle minnes jälle kadunud või unus tähtis telefonikõne tegemata, ei tähenda see, et mäluga on midagi tõsist lahti. Unustamine on tegelikult normaalne ka noorematel inimestel. Tõsi, dementsus võib tekkida ka noores eas, kuid enamasti on noorte mäluhäired seotud hajameelsusega ja sageli kõrgema ärevus- ja depressioonitasemega.

 

Sugugi mitte alati ei ole vanemas eas mäluprobleemide põhjuseks dementsus. Sageli võib olla aga tegemist kerge kognitiivse häirega, mille puhul on küll unustamist rohkem, kuid inimene saab igapäevaste tegevustega kenasti hakkama. Kindlasti ei tohi unustada, et ka nendel juhtudel, kui mäluhäired on väljendunud ja häirivad igapäevaelu tegevustega toimetulemist, võib siiski, kuni 30% juhtudest, olla tegemist ravitava haigusega.

 

Dementsussündroom

Dementsussündroomi puhul on kahjustatud mitu funktsiooni: lisaks mälu halvenemisele on sageli probleemiks ka kõne, otsustus- ja kontsentratsioonivõime, võivad tekkida nägemishäired ning kaduda empaatiavõime.

 

Kõige sagedasem dementsuse vorm on eeskätt vanemas eas tekkiv Alzheimeri tõbi, kuid haigusi, mis võivad dementsust põhjustada, on ka teisi. Alzheimeri tõbi on pöördumatult süvenev haigus, millel paraku ei ole seni avastatud haiguskulgu muutvat ravi

 

Mäluhäirete tekkel sobiks tulla neuroloogi vastuvõtule. Astra Kliiniku dr Katrin Gross-Paju ja dr Ulvi Thomson on pikaajalise kogemusega neuroloogid, kes saavad teha vajalikke uuringuid ja mäluteste, et selgitada välja mäluhäirete põhjus ja edasine käsitlus, koostöös patsiendiga

 

145 euro suuruse visiiditasu hulka kuuluvad neuroloogi esmane konsultatsioon ning tasuta kordusvisiit diagnoosi täpsustamiseks. Samuti on hinna sees mälufunktsioonide hindamine. Reeglina on vaja teha ka peaaju kuvamisuuring – kas peaaju magnettomograafiline (MRT) või kompuutertomograafiline (KT) uuring, mille maksumus lisandub hinnale.

 

Perearsti saatekirja ei ole vaja, Astra Kliinikut on võimaliku külastada kiirelt ja privaatselt. Registreerimine telefonil +372 5833 9310 või e-maili teel või kliiniku veebilehel siit.

Mäluhäired: artiklite kogu

Neuroloog: dementsuse põhjus tuleb alati välja uurida

Meditsiiniuudised, juuni 2018

 

Normaalne vananemine peaks kulgema dementsuseta

Virtuaalkliinik, aprill 2016